Odpoveď na dávku pri antipsychotikách

Vzťah medzi dávkou a odpoveďou pri antipsychotických liekoch na schizofréniu je dôležitý ako pomôcka pre lekárov pri rozhodovaní o tom, ktoré lieky predpíšu.
Analýza dávka-odpoveď je založená na empirických údajoch a nie na schválených rozsahoch dávok.
Dávkovanie sa má pre každého pacienta stále riadiť vlastnosťami každého lieku, charakteristikami pacientov a potenciálnymi interakciami súbežných liečob.
Vyššie ako v súčasnosti povolené dávky niektorých liekov možno testovať v ďalších štúdiách, pretože ich krivky dávka-odpoveď nedosiahli fázu plató.
V tejto štúdii autorov Leucht et al. sa skúmajú vzťahy medzi dávkou a odpoveďou na antipsychotické lieky určené na akútnu liečbu schizofrénie a zdôrazňuje sa potreba toho, aby lekári dodržiavali minimálne a maximálne účinné dávky (ktoré sa usmernenia pokúšajú poskytnúť). Počas vývoja lieku pomáhajú štúdie poskytovať informácie o vzťahoch medzi dávkou a odpoveďou, ale tieto štúdie môžu nadhodnotiť alebo podhodnotiť maximálne účinnú dávku. V skutočnosti sa môžu dávky odhadnúť ako príliš vysoké (t. j. v dôsledku toxicity) alebo príliš nízke, čo bráni vykonaniu ďalších štúdií s vyššími alebo nižšími dávkami. Naopak, cieľom tejto metaanalýzy je na základe kriviek dávka-odpoveď identifikovať 95 % účinných dávok. Leucht a jeho kolegovia skúmajú, či by mohli byť vhodnejšie vyššie alebo nižšie dávky ako tie, ktoré sú v súčasnosti povolené, a nakoniec odvodia ekvivalentné dávky z 95 % účinných dávok (ED95).

Boli prehľadané viaceré elektronické databázy s cieľom nájsť všetky placebom kontrolované štúdie zamerané na zistenie dávky (68 štúdií spĺňalo kritériá na zaradenie) pre 20 antipsychotík druhej generácie a haloperidol u pacientov s akútnymi symptómami schizofrénie. Zamerali sa na zmeny skóre škály pozitívnych a negatívnych symptómov (PANSS) a skrátenej škály psychiatrického hodnotenia (BPRS) oproti východiskovej hodnote a identifikovali sa 95 % účinné dávky. Na identifikáciu ED95 sa použili krivky dávka-odpoveď, ako je obvyklé pri analýzach dávka-odpoveď.

Zaznamenali sa tri typy kriviek dávka-odpoveď, jedna s fázou plató, jedna klesajúca a jedna stúpajúca.

  • Pri krivkách dávka-odpoveď s fázou plató, napríklad pri kariprazíne, nie je potrebné v ďalších štúdiách testovať vyššie ako v súčasnosti povolené dávky, pretože účinnosť sa výrazne nezvýši.
  • Pri niektorých liekoch, ako je risperidón alebo aripiprazol, sa zistilo, že horné hranice povolených dávok sú vyššie ako maximálne účinné dávky. Maximálne povolené dávky aripiprazolu (30 mg/deň) a risperidónu (16 mg/deň) boli oveľa vyššie ako ED95 pre tieto lieky (11,5 mg/deň a 6,3 mg/deň).
  • Pre niektoré z hodnotených antipsychotík mali krivky odpovede na liek tvar zvona, čo znamená pokles účinnosti po dosiahnutí fázy plató. Je to pravdepodobne spôsobené vedľajšími účinkami, ako sú extrapyramídové symptómy, ktoré sa mohli naďalej zvyšovať s vyššími dávkami a mohli by napodobňovať negatívne symptómy a prispievať k vyšším skóre PANSS.
  • Pri iných liekoch, ako je olanzapín alebo paliperidón, krivky dávka-odpoveď stále stúpali, čo naznačuje, že ich ED95 môže byť vyššia ako najvyššie doteraz testované dávky.

Okrem toho Leucht a jeho kolegovia použili ED95 na výpočet pomerov ekvivalencie dávok risperidónu, olanzapínu a haloperidolu pre všetky skúmané lieky.


Tabuľka 1: Ekvivalencie dávok pre antipsychotické lieky

Celkovo výsledky tejto štúdie poukazujú na to, že niektoré antipsychotické lieky majú stále priestor na to, aby boli účinnejšie ako ich aktuálne povolené dávky, zatiaľ čo niektoré sa používajú vo vyšších dávkach, ako je potrebné. Čo sa týka kariprazínu, krivka dávka-odpoveď sa ustálila, čo znamená, že povolené dávky sú primerané a vyššie dávky nemusia nevyhnutne viesť k vyššej účinnosti.

Kód: 300021/R49. Predložené organizácii AIFA, dátum: xx/xx/xxxx

1 Leucht S, Crippa A, Siafis S, Patel MX, Orsini N, Davis JM. Dose-Response Meta-Analysis of Antipsychotic Drugs for Acute Schizophrenia. Am J Psychiatry. 2020; 177 (4): 342 – 353. doi:10.101176/appi.ajp.2012.19010034