Opis prípadovej štúdie
Anamnéza pacienta/diagnóza a symptómy
19-ročný muž s anamnézou „separačnej úzkosti“ diagnostikovanej vo veku 13 rokov bez následného terapeutického sledovania, s rodinnou anamnézou psychózy a príležitostným užívaním marihuany a MDMA. Zo školy odišiel vo veku 17 rokov v treťom ročníku strednej školy (pre slabé výsledky). Mal veľmi málo priateľov a nikdy nemal romantický vzťah.
Vo veku 16 rokov pacient zažil „pravdepodobne svoju prvú epizódu“. Symptómy zahŕňali perzekučné predstavy, bludy ovplyvňovania a nešpecifikované sluchové halucinácie.
Liečba
Všeobecný lekár predpísal na niekoľko mesiacov nízke dávky haloperidolu (1 mg/deň), ktoré pacient nakoniec vysadil, zrejme kvôli remisii symptómov.
Vo veku 19 rokov prišiel pacient počas epizódy na pohotovosť a uviedol, že trpí „úzkosťou“ a že „…v mojom meste sa chystá teroristický útok a ja by som mohol byť podozrivý, že som jeden z teroristov…“. Mal tiež sluchové halucinácie (vysielanie myšlienok a rozprávajúce sa hlasy) a somatické halucinácie, sociálne stiahnutie, otupený afekt, zdrvujúcu podozrievavosť, nespavosť s nočným budením a nočnými morami, intenzívnu úzkosť, nespojité myslenie a epizódy straty kontroly impulzov (kompulzívna masturbácia). Počas pozorovania bolo skóre PANSS 156 (POZ. = 33, NEG. = 25, VŠEOB. = 98).
Bola navrhnutá liečba haloperidolom, ale pacient ju odmietol bez uvedenia dôvodu. Pacient nechcel byť hospitalizovaný, ale akceptoval liečbu: „…pokiaľ z nej nepriberiem alebo zo mňa neurobí impotenta…“. Začal s dávkou kariprazínu 1,5 mg/deň (spolu s nízkou dávkou alprazolamu 1 mg/deň), ktorá sa o niekoľko dní zvýšila na 3 mg/deň. Asi o dva týždne neskôr sa dávka kariprazínu zvýšila na 4,5 mg/deň a potom na 6 mg/deň.
Po mesiaci a pol na dávke 6 mg/deň pacient vykazoval významnú odpoveď a hlásil značné zmiernenie symptómov („… cítim sa viac nažive…“), ktoré boli tiež objektívne hodnotené na celkovom skóre PANSS 98 (POZ. = 17, NEG. = 13, VŠEOB. = 68).
Pri poslednej návšteve pacient užíval kariprazín 6 mg/deň a nehlásil žiadne vedľajšie účinky a jeho skóre PANSS bolo 73 (POZ. = 16, NEG. = 12, VŠEOB. = 45). Je pozoruhodné, že v tomto bode zmizla pacientova strata kontroly impulzov. Okrem toho súhlasil so špecifickým kurzom psychoterapie.
GP – všeobecný lekár
PANSS – škála pozitívnych a negatívnych symptómov
POZ. – pozitívna
NEG. – negatívna
VŠEOB. – všeobecná
Diskusia
Nástup schizofrénie je často nerozpoznaný alebo nedostatočne liečený, preto sú včasná diagnostika a liečba dôležité na prevenciu chronických následkov a rozvoja vážneho zdravotného postihnutia a liekovej rezistencie. Liečba kariprazínom bola mimoriadne účinná a veľmi dobre znášaná. Vďaka „profilom účinnosti a znášanlivosti je kariprazín ideálny liek v počiatočnom štádiu schizofrénie, keď výber liečby prvej línie môže určiť priebeh ochorenia a adherenciu k liečbe“. Pacient uviedol, že „necíti“ liečbu, odkazujúc na rušivé vedľajšie účinky, ako sú sedácia, závrat alebo pocit „omámenia“ alebo „točenia hlavy“, čo často vedie k vysadeniu antipsychotík.
KÓD. 300020/R41. Predložené organizácii AIFA 12. októbra 2020.