Antagonista alebo parciálny agonista – ktorý z nich je najlepší liek?

Prečo je parciálny agonizmus receptorov D3 dôležitý pri liečbe schizofrénie?
Ako sa antagonisty D2 a parciálne agonisty D3 líšia?
Ktorý liek má vyššiu afinitu k receptorom D3?
Lieči kariprazín pozitívne symptómy?
Aký je kariprazín v porovnaní s inými antipsychotikami pri liečbe negatívnych symptómov?

Dr. Andrew Cutler je vedúcim lekárom výskumnej organizácie Meridian Research v Tampe na Floride v USA. Dvadsaťpäť rokov sa venuje klinickým štúdiám s antipsychotikami a vystúpil na 30. kongrese ECNP v Paríži vo Francúzsku ako predseda sympózia o negatívnych symptómoch schizofrénie. V prednáške s názvom „Antagonist or partial agonist, selective or non-selective – which one is the best drug?“ (Antagonista alebo parciálny agonista, selektívny alebo neselektívny – ktorý z nich je najlepší liek?) dr. Cutler vysvetlil koncept receptorov D2 vs D3 a venoval sa otázke: „Je dôležitá selektivita pre D3 oproti D2?“. Ďalej hovoril o koncepte antagonistu (čo je tradičné antipsychotikum) vs parciálneho agonistu, ktorý by mohol byť v niektorých ohľadoch výhodnejší.

Prečo je parciálny agonizmus receptorov D3 dôležitý pri liečbe schizofrénie?

V súčasnosti existuje dostatok dôkazov z predklinických modelov a klinických štúdií, že parciálny agonizmus receptora D3 je účinnou liečbou negatívnych symptómov schizofrénie.1 – 3 A to preto, že receptory D2 a D3 sú prítomné v mierne odlišných častiach mozgu a majú mierne odlišné účinky v rôznych častiach mozgu.4 Existujú dôkazy, že pri schizofrénii môže existovať určitá hyperaktivita receptora D31, 2 a že byť parciálnym agonistom – ktorý pomáha znižovať časť tejto nadmernej aktivity – môže v skutočnosti pomôcť zlepšiť najmä negatívne symptómy schizofrénie popri zlepšení pozitívnych a celkových symptómov schizofrénie.5, 6

Ako sa antagonisty D2 a parciálne agonisty D3 líšia?

Tradične boli antipsychotiká antagonistami receptorov D2.4, 6 Hoci ide o účinnú liečbu pozitívnych symptómov schizofrénie, takéto antipsychotiká majú premenlivú až malú účinnosť na negatívne symptómy schizofrénie.4 – 6 Negatívne symptómy predstavujú značne nenaplnenú potrebu,7 najmä preto, že negatívne symptómy u pacientov so schizofréniou vo veľkej miere korelujú s narušenou funkčnosťou.5, 8

Ktorý liek má vyššiu afinitu k receptorom D3?

Kariprazín je prvé dostupné antipsychotikum, ktoré má vyššiu afinitu k receptorom D3 než k receptorom D2 a pôsobí ako parciálny agonista oboch receptorov.6, 9 Význam tohto spočíva v tom, že práve negatívne symptómy spôsobujú, že pacienti sa nezúčastňujú na živote,8 nemajú motiváciu, nevychádzajú z domu, nezapájajú sa do vecí ako škola, spoločenské aktivity alebo kariéra. A to môže byť obzvlášť invalidizujúce.8

Lieči kariprazín pozitívne symptómy?

Vieme, že pozitívne symptómy schizofrénie sú dôležité a určite by sme chceli liek, ktorý pomáha aj pri týchto symptómoch. Kariprazín preukázal svoju účinnosť pri liečbe pozitívnych aj negatívnych symptómov.3, 5, 10, 11

Aký je kariprazín v porovnaní s inými antipsychotikami pri liečbe negatívnych symptómov?

Som rád, že môžem na sympóziu prezentovať štúdiu, ktorá bola vykonaná a ktorá sa zameriava špecificky na účinky kariprazínu na negatívne symptómy v porovnaní s risperidónom.3 Výsledky jasne ukázali, že počas 6-mesačného obdobia bol kariprazín účinnejší pri znižovaní negatívnych symptómov ako risperidón:3
Uskutočnila sa štúdia zameraná konkrétne na účinky kariprazínu na negatívne symptómy v porovnaní s risperidónom.
LS – najmenšie štvorce, MMRM – model zmiešaných účinkov pre opakované merania.

Už 25 rokov sa venujem klinickým štúdiám s antipsychotikami. Veľmi sa snažíme nájsť lieky, ktoré by boli účinné pri negatívnych symptómoch schizofrénie, pričom existujú niektoré lieky, ktoré preukázali mierny účinok. Ale povedal by som, že tieto antipsychotiká majú určite nedostatočnú účinnosť.

Teraz máme liek – kariprazín, pre ktorý existujú jasné dôkazy, že by mohol pomôcť s negatívnymi symptómami,3, 12, 13 a to je pre mňa ako výskumníka aj lekára veľmi vzrušujúce, pretože sme hľadali niečo, čo by mohlo týmto pacientom pomôcť.
A tak teraz, keď myslím na kariprazín, myslím na svojich pacientov so schizofréniou, ktorí majú najmä negatívne symptómy, ktoré ich brzdia, bránia im zapojiť sa do života a zažiť kvalitu života a funkciu, ktorá môže skutočne pomôcť im, ich rodine a všetkým v spoločnosti.3, 14, 15

Kód: 300021/R62. Predložené organizácii AIFA, dátum: xx/xx/xxxx

1 Watson, D. J. G. et al. The dopamine D₃-preferring D₂/D₃ dopamine receptor partial agonist, cariprazine, reverses behavioural changes in a rat neurodevelopmental model for schizophrenia. Eur Neuropsychopharmacol. 26, 208–224 (2016).
2 Earley, W. et al. Efficacy of cariprazine on negative symptoms in patients with acute schizophrenia: A post hoc analysis of pooled data. Schizophr Res. Feb, 282–288 (2019).
3 Nemeth, G. et al. Cariprazine versus risperidone monotherapy for treatment of predominant negative symptoms in patients with schizophrenia: a randomised, double-blind, controlled trial. Lancet 389, 1103–13 (2017).
4 Stahl, S. M. Drugs for psychosis and mood: unique actions at D3, D2, and D1 dopamine receptor subtypes. CNS Spectr. 22, 375–384 (2017).
5 Kane, J. M. et al. Efficacy and Safety of Cariprazine in Acute Exacerbation of Schizophrenia: Results From an International, Phase III Clinical Trial. J Clin Psychopharmacol. 35, 367–73 (2015).
6 Stahl, S. M. Stahl’s Essential Psychopharmacology – Neuroscientific Basis and Practical Applications. (Cambridge University Press, 2013).
7 Cheu, P. et al. Addressing the unmet needs of patients with persistent negative symptoms of schizophrenia: emerging pharmacological treatment options. Neuropsychiatr Dis Treat. 8, 777–789 (2014).
8 Tandon, R. et al. Negative symptoms of schizophrenia: How to treat them most effectively. Curr. Psychiatr. 1, 36–42 (2002).
9 Kiss, B. Cariprazine (RGH-188), a dopamine D(3) receptor-preferring, D(3)/D(2) dopamine receptor antagonist-partial agonist antipsychotic candidate: in vitro and neurochemical profile. J Pharmacol Exp Ther 333, 328–340 (2010).
10 Durgam, S. et al. An evaluation of the safety and efficacy of cariprazine in patients with acute exacerbation of schizophrenia: a phase II, randomized clinical trial. Schizophr Res. 152, 450–457 (2014).
11 Durgam, S. et al. Cariprazine in acute exacerbation of schizophrenia: a fixed-dose, phase 3, randomized, double-blind, placebo- and active-controlled trial. J Clin Psychiatry 76, e1574-82 (2015).
12 Krause, M. et al. Antipsychotic drugs for patients with schizophrenia and predominant or prominent negative symptoms: a systematic review and meta-analysis. Eur Arch Psychiatry Clin Neurosci. 268, 625–639 (2018).
13 Cerveri G. Pharmacological treatment of negative symptoms in schizophrenia: update and proposal of a clinical algorithm. Neuropsychiatr Dis Treat. 5, 1525–1535 (2019).
14 Magliano, L. et al. The impact of professional and social network support on the burden of families of patients with schizophrenia in Italy. Acta Psychiatr Scand. 106, 291–8 (2002).
15 Chong, H. Y. et al. Global economic burden of schizophrenia: a systematic review. Neuropsychiatr Dis Treat. 16, 357–73 (2016).