Schizofrénia je jednou z najviac invalidizujúcich duševných porúch.1
Hlavné možnosti liečby zahŕňajú medikamentóznu a psychologickú terapiu, ale na zlepšenie zmiernenia symptómov sú potrebné ďalšie možnosti.2
Jedinci s diagnózou schizofrénie majú skrátenú dĺžku života asi o 15 – 20 rokov,3 najmä v dôsledku zlého fyzického zdravia spôsobeného vedľajšími účinkami antipsychotík, ktoré nemožno liečiť farmakologicky ani psychologickou terapiou.4
S cieľom identifikovať intervencie, ktoré pomáhajú zlepšiť symptómy schizofrénie, sa výskum zameral na možnosti doplnkovej liečby a objavil potenciál fyzického cvičenia.5 Výhody fyzického cvičenia sú dobre známe, ale ako presne pomáha ľuďom so schizofréniou?
1. Zlepšuje kognitívne fungovanie
Kognitívne deficity spolu s negatívnymi symptómami sú najviac invalidizujúce aspekty schizofrénie, ktoré antipsychotiká neliečia adekvátne.4 Spojením zistení z niekoľkých štúdií výskum poukázal na to, že cvičenie môže u pacientov so schizofréniou zlepšiť kognitívne deficity. V porovnaní s tými, ktorí sa nevenovali fyzickej aktivite, sa u jedincov, ktorí cvičili týždenne, zaznamenalo výrazné zlepšenie kognície, konkrétnejšie v troch oblastiach: pracovná pamäť, pozornosť/bdelosť a sociálna kognícia.5 Výskum tiež poukázal na to, že množstvo cvičenia pozitívne koreluje s kognitívnymi zlepšeniami.
2. Zmierňuje negatívne symptómy
Štúdie skúmali, ako aeróbne vs strečingové cvičenia ovplyvňujú pozitívne a negatívne symptómy, ako aj celkovú psychopatológiu schizofrénie. V jednej štúdii6 všetci účastníci cvičili približne 30 minút trikrát týždenne počas 12 týždňov, ale jedna skupina vykonávala aeróbne cvičenie a druhá skupina strečingové cvičenia. Zistilo sa, že tí, ktorí vykonávali aeróbne cvičenie, sa zlepšili vo všetkých skúmaných oblastiach výrazne viac ako tí, ktorí vykonávali strečingové cvičenia. Zlepšenia boli stále pozorovateľné 3 mesiace po skončení 12-týždňového obdobia štúdie a prekvapivo sa negatívne symptómy naďalej zlepšovali. Rovnako, čím závažnejšie negatívne symptómy boli pred intervenciou, tým lepšie boli zlepšenia, ktoré sa zaznamenali po intervencii. Toto je dôležité zistenie vzhľadom na to, že negatívne symptómy sa liečia ťažšie7, takže pridanie aeróbneho cvičenia do ich týždennej rutiny pomohlo jednotlivcom žiť funkčnejší život.
3. Pomáha bojovať proti priberaniu
Hoci sú antipsychotiká liekom prvej voľby pri schizofrénii a spôsobujú výrazné zlepšenie symptómov, majú vedľajšie účinky vrátane zvýšenia hmotnosti.8 Zvýšením fyzickej aktivity a aeróbnym cvičením je možné kontrolovať prírastok hmotnosti.4
4. Znižuje fyzické ochorenia
Vedľajšie účinky antipsychotík môžu prispieť k rozvoju fyzických problémov, ako sú cukrovka, hypertenzia a kardiovaskulárne ochorenia.9 Metabolické ochorenia sú u ľudí liečených antipsychotikami dvakrát častejšie ako v bežnej populácii10 a takéto ochorenia sú hlavnými príčinami predčasných úmrtí pacientov so schizofréniou.3 V jednej štúdii11 sa skúmalo, či chôdza alebo bicyklovanie do práce znižuje riziko ochorení srdca. Sledovaním účastníkov počas mediánu 5 rokov sa zistilo, že počet úmrtí a hospitalizácií spojených s ochoreniami srdca bol výrazne nižší u tých účastníkov, ktorí každý deň chodili do práce pešo alebo na bicykli, v porovnaní s tými, ktorí si vybrali neaktívny spôsob dopravy (t. j. auto alebo verejná doprava). Fyzické cvičenie teda pomáha čeliť vedľajším účinkom antipsychotík, takže ľudia so schizofréniou môžu mať dlhší a zdravší život.
Ktoré cvičenie je lepšie?
Usmernenia naznačujú, že aeróbne cvičenie strednej až vysokej intenzity má výrazné prínosy pre fyzické zdravie12, ako je vidieť aj v prezentovaných zisteniach.
Medzi aeróbne aktivity strednej intenzity patria:
– rýchla chôdza,
– práca v záhradke,
– tanec,
– pomalé bicyklovanie.
Medzi aeróbne aktivity vysokej intenzity patria:
– beh,
– plávanie,
– skákanie cez švihadlo,
– rýchle bicyklovanie.
Ako veľa by mali ľudia cvičiť?
Podľa usmernení NHS sa odporúča 150 minút mierneho alebo 75 minút intenzívneho cvičenia týždenne, aby sa dosiahli pozitívne zdravotné prínosy.12 Nie je potrebné cvičiť 150/75 minút naraz, tento čas možno rozdeliť na kratšie úseky a tréningy rozložiť na celý týždeň
Začínate?
Je možné, že ľudia s cvičením len začínajú a nedokážu absolvovať odporúčaných 150 minút týždenne. Konečným cieľom by malo byť vytvorenie návyku, kedy je dôležitá konzistentnosť. Najprv by sa mali urobiť malé zmeny a množstvo cvičenia by sa malo postupne zvyšovať.
Medzi jednoduché spôsoby, ako vykonať malé zmeny úrovne fyzickej aktivity, patria:
– chôdza do obchodu namiesto jazdy autom,
– chodenie po schodoch namiesto používania výťahu,
– chôdza namiesto používania autobusu,
– zaradenie rýchlej 10- až 15-minútovej chôdze do denného rozvrhu.