Nad rámec farmakoterapie: Negatívne symptómy v súčasnej literatúre

V tejto časti:

Psychoterapia

Intervencie v oblasti životného štýlu

Prof. Peter Falkai na začiatku svojej prezentácie povedal nasledovné – Zameriam sa na možnosti liečby negatívnych symptómov schizofrénie nad rámec farmakoterapie, ale rád by som zdôraznil dve veci: potrebu stanovenia správnej diagnózy negatívnych symptómov a nepodceňovanie potenciálu farmakoterapie. Načrtol obsah svojej prezentácie, ktorá pozostávala z 3 častí: psychoterapia, neinvazívna stimulácia mozgu a intervencie v oblasti životného štýlu na liečbu negatívnych symptómov schizofrénie.

Psychoterapia

Metaanalýza odhalila, že KBT je účinnou psychoterapiou na zníženie pozitívnych, ale nie negatívnych symptómov u pacientov so schizofréniou rezistentnou na liečbu.1 Ak KBT ako jedna z osvedčených terapií, ktorá je súčasťou bežnej starostlivosti, nie je účinnou terapiou na liečbu negatívnych symptómov, aké ďalšie psychoterapie existujú, ktoré sa dokážu účinne zamerať na túto doménu symptómov?
Po prvé, hoci sú dostupné len obmedzené údaje, zdá sa, že terapie mysle a tela založené na meditácii, ako sú joga a všímavosť (tzv. mindfulness), by mohli byť potenciálnou možnosťou liečby pre pacientov s negatívnymi symptómami.2 Okrem toho sa zistilo, že aj kognitívna remediačná terapia je prospešná liečba.3 Na základe merania pomocou škály hodnotenia negatívnych symptómov (SANS) priniesla kognitívna remediácia, v porovnaní s tréningom zdravého správania, významné zlepšenia v týchto doménach SANS: apatia, sociálne fungovanie a randenie.3 Dôkazy teda naznačujú, že psychoterapie majú veľký význam pri liečbe negatívnych symptómov, najmä terapie mysle a tela založené na meditácii a kognitívna remediácia.2, 3

Neinvazívna stimulácia mozgu: transkraniálna stimulácia jednosmerným prúdom (tDCS) a repetitívna transkraniálna magnetická stimulácia (rTMS)
V metaanalýzach sa skúmali účinky tDCS, ako aj rTMS na pacientov so schizofréniou s reziduálnymi sluchovými halucináciami, pričom sa ukázalo, že obe metódy mali nulový alebo malý vplyv na pozitívne symptómy. Pomerne výrazne však zmiernili negatívne symptómy.4 Zdá sa teda, že pacienti s negatívnymi symptómami môžu veľmi profitovať z neinvazívnej stimulácie mozgu.4 Alebo možno nie až tak veľmi? V doteraz najväčšej štúdii skúmajúcej účinok rTMS u pacientov s primárnymi negatívnymi symptómami sa zistilo, že rTMS priniesla zlepšenie negatívnych symptómov, depresie a celkového fungovania, ale prekvapivo sa rovnaký účinok pozoroval aj v (kontrolnej) skupine s placebom.5 Profesor Falkai vysvetlil tento rozpor v literatúre tým, že rTMS je skutočne efektívnou možnosťou liečby negatívnych symptómov, nefunguje však u každého pacienta: v štúdii MRI sa ukázalo, že rTMS spôsobila zväčšenia určitých oblastí mozgu, ktoré sa podieľajú na patofyziológii negatívnych symptómov.6 Hoci rozlíšenie pacientov, u ktorých by rTMS mohla fungovať, ešte nie je dobre zavedené, umelá inteligencia a strojové učenie nám môžu pomôcť predpovedať, ktorí pacienti by z rTMS profitovali.7

Intervencie v oblasti životného štýlu

V štúdiách skúmajúcich prevalenciu behaviorálnych rizikových faktorov pre duševné poruchy sa zistilo, že v prípade schizofrénie by sa mali intervencie v oblasti životného štýlu zameriavať na telesnú aktivitu a stravu, keďže pacienti so schizofréniou v priemere žijú sedavým spôsobom života a konzumujú približne o 400 kalórií viac a vyššie množstvá sacharidov a tukov v porovnaní s bežnou populáciou.8 Zistilo sa, že intervencie založené na cvičení zahŕňajúce aeróbne cvičenie celkom dobre fungujú pri znižovaní negatívnych symptómov9: chôdza alebo rýchla chôdza 15 minút denne 5-krát týždenne môže pozitívne vplývať nielen na fyzické, ale aj duševné zdravie. Kombinácia cvičenia s terapiou mysle a tela, ako je joga, prináša ešte lepšie výsledky ako samotné aeróbne cvičenie.10 Účinky cvičenia sa skúmali aj v kognitívnej oblasti: aeróbny vytrvalostný tréning priniesol zlepšenie celkového kognitívneho výkonu, pracovnej pamäte, pozornosti/bdelosti, ako aj sociálnej kognície.11 Čo sa týka stravy, odporúča sa konzumácia vitamínov skupiny B, pretože sa ukázalo, že zmierňujú symptómy.12 – uzavrel svoju prezentáciu prof. Falkai.

1 Polese, D., Fornaro, M., Palermo, M., De Luca, V. & De Bartolomeis, A. Treatment-resistant to antipsychotics: A resistance to everything? Psychotherapy in treatment-resistant schizophrenia and nonaffective psychosis: A 25-year systematic review and exploratory meta-analysis. Front. Psychiatry 10, (2019).
2 Sabe, M., Sentissi, O. & Kaiser, S. Meditation-based mind-body therapies for negative symptoms of schizophrenia: Systematic review of randomized controlled trials and meta-analysis. Schizophr. Res. 212, 15–25 (2019).
3 Ventura, J. et al. Cognitive Remediation Can Improve Negative Symptoms and Social Functioning in First-Episode Schizophrenia: A Randomized Controlled Trial. Schizophr. Res. 203, 24–31 (2019).
4 Kennedy, N. I., Lee, W. H. & Frangou, S. Efficacy of non-invasive brain stimulation on the symptom dimensions of schizophrenia: A meta-analysis of randomized controlled trials. Eur. Psychiatry 49, 69–77 (2018).
5 Wobrock, T. et al. Left prefrontal high-frequency repetitive transcranial magnetic stimulation for the treatment of schizophrenia with predominant negative symptoms: A sham-controlled, randomized multicenter trial. Biol. Psychiatry 77, 979–988 (2015).
6 Hasan, A. et al. Structural brain changes are associated with response of negative symptoms to prefrontal repetitive transcranial magnetic stimulation in patients with schizophrenia. Mol. Psychiatry 22, 857–864 (2017).
7 Koutsouleris, N. et al. Predicting response to repetitive transcranial magnetic stimulation in patients with schizophrenia using structural magnetic resonance imaging: A multisite machine learning analysis. Schizophr. Bull. 44, 1021–1034 (2018).
8 Firth, J. et al. The Lancet Psychiatry Commission: a blueprint for protecting physical health in people with mental illness. The Lancet Psychiatry 6, 675–712 (2019).
9 Sabe, M., Kaiser, S. & Sentissi, O. Physical exercise for negative symptoms of schizophrenia: Systematic review of randomized controlled trials and meta-analysis. Gen. Hosp. Psychiatry 62, 13–20 (2020).
10 Vogel, J. S. et al. The effect of mind-body and aerobic exercise on negative symptoms in schizophrenia: A meta-analysis. Psychiatry Res. 279, 295–305 (2019).
11 Firth, J. et al. Aerobic exercise improves cognitive functioning in people with schizophrenia: A systematic review and meta-analysis. Schizophr. Bull. 43, 546–556 (2017).
12 Firth, J. et al. The effects of vitamin and mineral supplementation on symptoms of schizophrenia: A systematic review and meta-analysis. Psychol. Med. 47, 1515–1527 (2017).