Opis prípadovej štúdie
Anamnéza pacienta/diagnóza a symptómy
21-ročná žena, nezamestnaná, s rodinnou anamnézou psychiatrického ochorenia, prakticky bez priateľov, rodičia ju opísali ako vždy „plachú“, „čudnú“ a „introvertnú, nevýrečnú“.
U pacientky sa prejavoval postupný, čoraz závažnejší sociálny odstup a odmietala chodiť do školy. Mala bizarné predstavy, napríklad mala pocit, že ju sledujú kamery na ulici a v škole, nedokázala študovať kvôli žiareniu z obrazovky počítača a verila, že jej spolužiaci si myslia, že je diabol. Mala poruchy pozornosti a koncentrácie, otupený afekt, abúliu, zanedbávanie samej seba, symptómy dysmorfofóbneho typu („diabolské oko ma núti zmeniť tvar tváre“) a sluchové halucinácie („…hlasy susedov, ktoré o mne hovoria a robia si srandu z toho, ako vyzerám…“, „…hlasy mojich učiteľov mi rozkazujú, čo mám robiť…“).
Liečba
Na poslednej návšteve (pri dávke 4,5 mg/deň kariprazínu) oznámila, že sa „…konečne prebudila ako z dlhého sna…“, a že „…je to už dávno, čo boli moje myšlienky také jasné…“.
Pacientka najskôr navštívila súkromného psychiatra, ktorý jej predpísal olanzapín v dávke až 5 mg/deň, ktorý užívala 3 mesiace. Jej symptómy sa nezlepšili a mala problémy so sedáciou a zvýšenou chuťou do jedla, čo ju viedlo k tomu, že z vlastnej vôle prestala užívať lieky.
Šesť mesiacov po návšteve súkromného psychiatra išla so svojimi veľmi znepokojenými rodičmi na ambulantnú konzultáciu na Jednotku psychiatrickej diagnostiky a starostlivosti v strednom Taliansku. Jej skóre PANSS (škála pozitívnych a negatívnych symptómov) bolo 130 (POZ. = 31, NEG. = 28, VŠEOB. = 71). V anamnéze nemala užívanie žiadnych návykových látok. Odmietla hospitalizáciu a bola jej predpísaná domáca liečba kariprazínom s počiatočnou dávkou 1,5 mg/deň. Táto dávka sa o tri dni neskôr zvýšila na 3 mg/deň.
Po jednom mesiaci liečby bolo jej skóre PANSS 99 (POZ. = 20, NEG. = 24, VŠEOB. = 55) a dávka kariprazínu sa zvýšila na 4,5 mg/deň. Neboli hlásené ani zistené žiadne vedľajšie účinky. O mesiac neskôr bolo jej skóre PANSS 59 (POZ. = 11, NEG. = 15, VŠEOB. = 33). Ďalej pacientka súhlasila s účasťou na kurze psychoterapie s rehabilitáciou. Na poslednej návšteve (pri dávke 4,5 mg/deň kariprazínu) oznámila, že sa „…konečne prebudila ako z dlhého sna…“, a že „…je to už dávno, čo boli moje myšlienky také jasné…“.
PANSS – škála pozitívnych a negatívnych symptómov
POZ. – pozitívna
NEG. – negatívna
VŠEOB. – všeobecná
Diskusia
Nástup schizofrénie je často nerozpoznaný alebo nedostatočne liečený, preto sú včasná diagnostika a liečba dôležité na prevenciu chronických následkov a rozvoja vážneho zdravotného postihnutia a liekovej rezistencie. Liečba kariprazínom bola vo vyššie uvedenom prípade „extrémne účinná a veľmi dobre znášaná“. Vďaka „profilom účinnosti a znášanlivosti je kariprazín ideálny liek v počiatočnom štádiu schizofrénie, keď výber liečby prvej línie môže určiť priebeh ochorenia a adherenciu k liečbe“. Pacientka uviedla, že „necíti“ liečbu, odkazujúc na negatívne vedľajšie účinky, ako sú sedácia, závrat alebo pocit „omámenia“ alebo „točenia hlavy“, čo často vedie k vysadeniu antipsychotík. Okrem toho neboli hlásené žiadne vedľajšie účinky týkajúce sa sexuality.
KÓD. 300020/R41. Predložené organizácii AIFA 12. októbra 2020.