Úprimná kniha
pre rodiny ľudí žijúcich so schizofréniou
Úprimná kniha pre rodiny ľudí žijúcich so schizofréniou vám pomôže formovať a upevniť vašu úlohu opatrovateľa a pomôže vám riešiť dilemy a odpovedať na vaše otázky prostredníctvom medicínskych poznatkov, praktických postrehov, účinných prostriedkov a podpory.
Okrem toho, že autori tejto knihy sú špecialistami vo svojom odbore, hovoria za nás všetkých, ktorí sa zaoberáme schizofréniou, bez ohľadu na to, akú úlohu zohrávame.
KAPITOLA 1
Schizofrénia v hľadáčiku
Cieľom týchto stránok je poskytnúť vám návod, ako pomôcť svojmu blízkemu žiť lepší život a prekonávať každodenné problémy spojené so schizofréniou. Ich cieľom je tiež poskytnúť vám užitočné informácie o tom, ako prijať túto novú situáciu vo svojom živote a prispôsobiť sa jej, ako sa stať mostom medzi blízkym, o ktorého sa staráte, a zdravotníckymi pracovníkmi. A v neposlednom rade, ako sa postarať o seba na tejto náročnej, ale často obohacujúcej ceste.
Celú kapitolu si môžete aj vypočuť v jej audioverzii.
KAPITOLA 2
Tri pravidlá pre nápravu stigmy: priznať, pochopiť, zmierniť
Nie ste sami!
Aj iné rodiny čelia podobným obavám, ťažkostiam a výzvam a môžu sa cítiť izolované alebo nepochopené. Môžete sa s nimi skontaktovať tak, že sa pridáte k podpornej skupine alebo združeniu opatrovateľov a budete si vymieňať skúsenosti a rady.
Majú rovnaký cieľ: pozitívny vplyv na životy ľudí, o ktorých sa starajú. Najdôležitejšie je požiadať o radu odborníkov na zdravotnú starostlivosť a aktívne sa zapojiť do rozhovoru.
Celú kapitolu si môžete aj vypočuť v jej audioverzii.
KAPITOLA 3
Prekonať vs. vzdať sa
Väčšina ľudí so schizofréniou zostáva u svojich príbuzných alebo sa k nim vracia, čo trvalo mení každodenný život celej rodiny.
Schizofrénia mení ľuďom plány do budúcnosti, ale pri správnej starostlivosti a spoločnom úsilí celej rodiny sa mnohé z týchto plánov stále môžu stať skutočnosťou. Mnohí opatrovatelia majú pocit, že nebudú môcť zrealizovať svoje plány, sny a očakávania a veci už nikdy nebudú také, ako predtým. Je to prirodzené. Rozpoznanie a prijatie tejto skutočnosti môže uľahčiť úspešnú dlhodobú konfrontáciu s ochorením.
Môžete mať širokú škálu reakcií: hnev, pocit viny, smútok, otupenosť, osamelosť, podráždenosť, problémy so spánkom, stratu chuti do jedla a ťažkosti so sústredením. Spôsob, ako sa dostať k prijatiu týchto emócií, je dovoliť si prežiť celý emočný cyklus od emočného otupenia až po prijatie nových okolností a vidieť svoju budúcnosť z novej perspektívy.
Celú kapitolu si môžete aj vypočuť v jej audioverzii.
KAPITOLA 4
Terapeutické možnosti
Hoci v súčasnosti nevieme schizofréniu úplne vyliečiť, vyhliadky pre ľudí s týmto ochorením sa neustále zlepšujú. Liečba zvyčajne zahŕňa kombináciu liekov, terapie rozprávaním a sociálneho tréningu, ktorý uľahčuje opätovné začlenenie do spoločnosti. V závažných prípadoch alebo počas krízových období môže byť potrebná hospitalizácia na zaistenie bezpečnosti, správnej výživy, spánku a hygieny.
Schizofrénia si vyžaduje celoživotnú liečbu, a to aj po zmiernení príznakov. Liečbu často riadi tím pod vedením skúseného psychiatra a môže zahŕňať psychológa, psychiatrickú sestru, sociálneho pracovníka a v niektorých krajinách tiež manažéra. Vzhľadom na zložitosť ochorenia a individuálne rozdiely neexistuje univerzálny prístup. Je nevyhnutné preskúmať všetky možnosti a vytvoriť liečebný plán na mieru pre každého pacienta. Konečným cieľom je zmierniť príznaky, predchádzať recidívam a zlepšiť celkovú kvalitu života.
Celú kapitolu si môžete aj vypočuť v jej audioverzii.
KAPITOLA 5
Vyrovnanie sa so svojimi emóciami
Starostlivosť o blízkeho so schizofréniou je náročná zodpovednosť, ktorá si vyžaduje obrovské množstvo času, energie a odhodlania. Okrem každodenných výziev môže starostlivosť vyvolávať aj širokú škálu emócií.
Ako opatrovateľ môžete prežívať protichodné pocity, a to pozitívne aj negatívne. Zvládanie takejto škály emócií sa môže stať vyčerpávajúcim, a ak ich neprijmete, môžu si na vás vybrať svoju daň.
Ignorovať svoje emócie a snažiť sa zostať „silným“ pre svojho blízkeho alebo rodinu nie je riešením. Čeliť svojim pocitom si vyžaduje odvahu a je to zdravší prístup. Prijmite svoje pocity a uvedomte si, že nemusia diktovať vaše konanie. Týmto spôsobom môžu negatívne emócie ustúpiť alebo sa budú dať ľahšie zvládnuť. Tento prístup vám pomôže nielen poskytovať lepšiu starostlivosť o vášho blízkeho, ale z dlhodobého hľadiska vám umožní lepšie sa starať aj o seba a svoje potreby.
Celú kapitolu si môžete aj vypočuť v jej audioverzii.
KAPITOLA 6
Povolanie? Hrdinský opatrovateľ
Byť opatrovateľom sa môže niekedy zdať ako náročná úloha, ale pomoc je na dosah ruky. V tejto kapitole sa pozrieme na niektoré praktické veci, ktoré môžete urobiť, aby ste pomohli sebe aj ostatným pri starostlivosti o človeka so schizofréniou.
Celú kapitolu si môžete aj vypočuť v jej audioverzii.
KAPITOLA 7
Doprajte starostlivosť aj sebe
Starostlivosť o blízkeho so schizofréniou môže tvoriť veľkú časť vášho života, celý váš život by však nemal byť len o nej. Ak si na chvíľu oddýchnete od svojej úlohy opatrovateľa, pomôže vám to získať odstup a oceniť to, čo robíte.
Celú kapitolu si môžete aj vypočuť v jej audioverzii.
KAPITOLA 8
Manažment schizofrénie po pandémii COVID-19
V tejto kapitole sa dozviete, ako pandémia COVID-19 ovplyvnila ľudí so schizofréniou a čo môžete vy ako opatrovateľ robiť pre udržanie duševného a fyzického zdravia vášho blízkeho. Tieto poznatky budete môcť využiť aj v prípade podobne náročných situácií v budúcnosti.
Celú kapitolu si môžete aj vypočuť v jej audioverzii.