1. MÝTUS: Schizofrénia je vzácne ochorenie
SKUTOČNOSŤ: Schizofrénia postihne v priebehu života približne 1 zo 100 ľudí a vôbec sa nepovažuje za vzácne ochorenie.1 Zvyčajne začína u mladých ľudí vo veku od 15 do 30 rokov,2 ale môže postihnúť každého – je možné, že niekoho so schizofréniou stretnete, len o tom nebudete vedieť.
2. MÝTUS: Schizofrénia je vrodená
SKUTOČNOSŤ: Mnoho štúdií sa zaoberalo genetickými príčinami schizofrénie a vedci sa vo všeobecnosti zhodujú, že gény predstavujú len časť odpovede. Je napríklad pravda, že štúdie s dvojčatami preukázali, že niektoré gény zvyšujú riziko rozvoja schizofrénie.1 Identické dvojčatá majú v tele úplne rovnaké gény a štúdie preukázali, že ak má jedno z identických dvojčiat schizofréniu, druhé dvojča má 50 % pravdepodobnosť, že sa u neho tiež rozvinie schizofrénia.1
Je však mnoho ľudí so schizofréniou, u ktorých v rodine sa toto ochorenie nevyskytuje, a naopak.2 Na druhej strane štúdie preukázali, že biologické faktory, ako je napr. vek otca či faktory vonkajšieho prostredia (stresujúce životné zážitky), môžu zohrávať pri rozvoji schizofrénie rovnako veľkú rolu ako gény.3
3. MÝTUS: Ľudia so schizofréniou majú rovnaké príznaky
SKUTOČNOSŤ: Schizofrénia je komplexné ochorenie s mnohými rôznymi príznakmi. Každý človek so schizofréniou má jedinečné skúsenosti a inú kombináciu symptómov.4
Priebeh schizofrénie sa tiež môže meniť v čase, takže to, čo človek so schizofréniou prežíva v danom okamihu, sa môže úplne líšiť od skúseností iného človeka, ktorý už má schizofréniu dlhšie.
Nie všetci ľudia so schizofréniou majú rovnaké príznaky, takže ak si myslíte, že máte, alebo ak poznáte niekoho, kto má kombináciu príznakov, ktoré by mohli súvisieť so schizofréniou, vyhľadajte pomoc odborníka.
Viac o príznakoch schizofrénie
4. MÝTUS: Schizofrénia je to isté ako „rozštiepená osobnosť“
SKUTOČNOSŤ: Doslovný preklad gréckeho slova schizofrénia je „rozštiepenie mysle“. Toto slovo však pôvodne neslúžilo na označenie ochorenia, bez ohľadu na to, čo naznačujú filmy a popkultúra.
V skutočnosti opisovalo jeden príznak tohto ochorenia – halucinácie, pri ktorých môžu ľudia so schizofréniou zažívať „odštiepenie“ od reality. Ľudia s „rozštiepením osobnosti“ majú úplne inú diagnózu – nazýva sa disociatívna porucha identity a často sa zamieňa so schizofréniou.
5. MÝTUS: Ľudia so schizofréniou majú bežne halucinácie, ako je to vo filmoch
SKUTOČNOSŤ: Filmy vždy ukazujú šialené správanie, ktoré je, samozrejme, dramatickejšie a púta pozornosť. Je to ale stereotypné ponímanie. Halucinácie radíme k pozitívnym príznakom schizofrénie, ale ľudia so schizofréniou mávajú aj negatívne symptómy, ktoré sa prejavujú ako strata niektorých každodenných funkcií.
Negatívne symptómy sú oveľa všednejšie a určite menej dramatické ako stereotypy, ktoré nám predkladajú niektoré média. Podľa jednej štúdie má takmer 70 % filmových postáv so schizofréniou – zo 41 filmov natočených v rokoch 1990 až 2010 – bizarné bludy.6
Je to nesprávna interpretácia rozloženia príznakov a stereotyp, ktorý šíri mylné informácie a podnecuje negatívne postoje k schizofrénii. Poznajte pravý stav vecí, aby ste sa vyhli nástrahám.
Viac o príznakoch schizofrénie
6. MÝTUS: Ľudia so schizofréniou môžu byť nebezpeční a je potrebné, aby boli v ústave
SKUTOČNOSŤ: Je pravda, že niektorí ľudia so schizofréniou niekedy vykazujú násilné správanie, ale toto násilné správanie je častejšie u osôb, ktoré zneužívajú návykové látky.7
Násilné správanie a ďalšie príznaky schizofrénie sa dajú zvyčajne dobre zvládať správnou liečbou a podpornými pacientskymi organizáciami. To znamená, že obvykle nie je nutné ľudí so schizofréniou nechávať v ústavnom zariadení a že sa môžu často a bez problémov zapojiť do spoločnosti.
Viac o schizofrénii a závislostiach
7. MÝTUS: Lieky na schizofréniu veľmi nefungujú
SKUTOČNOSŤ: Väčšina ľudí so schizofréniou užíva antipsychotiká, ktoré pomáhajú potláčať príznaky, a takisto podstupuje psychologickú liečbu alebo terapeutické sedenia.8
Táto kombinácia je účinnejšia, ako keď sa jednotlivé možnosti liečby používajú samostatne, ale rovnako dôležitá je nepretržitá liečba.8 Aj keď sa schizofrénia považuje za chronické duševné ochorenie s veľmi rôznorodými príznakmi, adekvátna liečebná podpora a starostlivosť môžu väčšine ľudí so schizofréniou pomôcť žiť dlhý, stabilný a napĺňajúci život.